Junior handlerka, ktorá dostala Slovensko do TOP10

Autor: Monika Bartošová | 16.3.2014 o 19:24 | (upravené 16.3.2014 o 20:50) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  405x

Cieľavedomá, krásna a odhodlaná. To sú vlastnosti mladej študentky Angeliky Bobríkovej, ktorá vďaka svojmu jasnému cieľu dostala Slovensko do TOP 10 krajín sveta na najprestížnejšej výstave psov Cruft’s. Od roku 2008 sa venuje Junior Handlingu, vďaka ktorému zožala neuveriteľné úspechy. Mnohí by si ani len nepomysleli, že práve toto úspešné dievča žije v našom regióne. Na Junior Handling a na psíkov, ale aj na vyhliadky do budúcnosti, sme sa pýtali samotnej Angie.

 

1. ČČo je to Junior Handling?

Súťaž Junior Handling je súčasťou každej výstavy psov. Nejde tu o krásu posudzovaného jedinca, ale o to ako dokáže „druhá strana vodítka“ čo najlepšie prezentovať svojho psíka prípadne zakryť jeho nedostatky. Ako hovorí výstavný poriadok FCI (medzinárodná kynologická federácia) a SKJ (Slovenská kynologická jednota) - Junior Handling je prípravou budúcich chovateľov a vystavovateľov psov.

 

 

2. ČČo ťa priviedlo k tejto aktivite?

Junior Handlingu som sa začala venovať vďaka mojej prvej sučke - cavalierke, teraz už šampiónke Artemis from Semiramida´s garden. Vždy som vedela, že so psíkmi sa dajú robiť úžasné aktivity, ale až neskôr som zistila, že existuje takáto skvelá súťaž, ktorá naučí mladých vystavovateľov aj určitej výstavnej etikete a tímovej práci. Naučia sa tu spolupracovať nielen so svojim psíkom, ale musia na výmenách zvládnuť aj iné plemená.

 

3. T 3 najväčšie úspechy?

- Moje najväčšie úspechy? Uf, tak tých je skutočne veľa, ale ako prvý veľký úspech musím spomenúť hneď moju prvú súťaž. Bolo to v marci 2008 na Medzinárodnej výstave psov v Nitre. Obrovským prekvapením pre mňa, ale taktiež neuveriteľným zadosťučinením bol fakt, že som získala plný počet bodov. K mojim najväčším úspechom však určite patria reprezentácie Slovenskej republiky ako TOP HANDLER-ky na svetových, európskych výstavách, ale aj na najprestížnejšej výstave sveta Cruft´s, ktorá sa koná raz za rok v anglickom Birminghame. Je to jediná výstava na svete, na ktorú sa môžu prihlásiť iba kvalifikované jedince. Spomenula by som dva, pre mňa veľmi cenné úspechy. V roku 2012 som v konkurencii 38 štátov sveta som vybojovala pre Slovensko umiestnenie v TOP 10 na prestížnej výstave psov Cruft´s, čo sa ešte doposiaľ nikdy nikomu zo Slovenska nepodarilo. V roku 2013 som sa zúčastnila svetovej výstavy v Budapešti (tentoraz nie ako reprezentantka, ale ako jednotlivá súťažiaca), kde som mala konkurenciu okrem všetkých reprezentantov štátov ešte aj 20 kvalifikovaných handlerov z každého dňa svetovej výstavy t.j. 4 dni. Ja som sa kvalifikovala na nedeľné finále už v piatok. Cenila som si to hlavne z toho dôvodu, že ma posunula samotná zakladateľka Junior Handlingu na Slovensku pani Viera Staviarska. Bolo mi jasné, že na tejto výstave to bude oveľa ťažie ako na Cruft´s ale môj cieľ bol jasný. A bolo to tam! Opäť TOP 10 sveta! Vôbec ma nemrzelo, že som bola tak blízko od stupienku, keď som si uvedomila, že ma vybrala zakladateľka Junior Handlingu vo svete pani Liz Cartledge /UK/. Neexistoval pre mňa cennejší pocit ako stretnutie sa s tak dôležitými ľuďmi zo sveta psíkov.

 

4. AAko to vidíš do budúcnosti a aké sú na Slovensku možnosti čo sa týka Junior Handlingu?

Ak mi to dovolí štúdium respektíve práce, psíkom by som sa chcela určite venovať aj naďalej. Junior Handlingu sa už síce venovať nemôžem, lebo je to súťaž len to 18 rokov, no viem o tom, že v zahraničí bývajú aj súťaže „Senior handling“, ktoré sa však neberú príliš vážne a oficiálne. Možnosti na Slovensku čo sa týka Junior handlingu sú skutočne veľmi pestré, keďže sú súčasťou každej jednej výstavy.

 

5. TTvoje najhoršie a najlepšie skúsenosti počas súťaží?

- Najhoršie? Nie je ich veľa, keďže si túto súťaž vždy užívam no predsa by som spomenula to ako na mňa jeden nemenovaný rozhodca na výstave v Banskej Bystrici zabudol v kruhu a po vyhlásení výsledkov zistil, že som mala najvyšší počet bodov. Nuž mýliť sa je ľudské, i keď ma to v tej chvíli mrzelo. Pri tých najlepších by som tu sedela do noci. (úsmev)

 

6. ČČo všetko potrebuje mladý Slovák aby sa mohol začať venovať takémuto koníčku?

(Smiech) No predsa odvoz! To je totiž môj večný problém, keďže rodičia nie sú zainteresovaní do výstav. Časom si však nájdete taký skvelý okruh priateľov, ktorí sú vám ochotní pomôcť, že už ani toto nebýva problémom. Z časti vtipkujem. Najdôležitejšie je určite mať psíka, cvičiť s ním doma predpísané figúry, postupne sa začať orientovať na iné plemená a samozrejme študovať literatúru o psoch a pravidlá či predpisy pre Junior Handling.

 

7. AAké sú tvoje ostatné záľuby ?

- Okrem svojich psov milujem aj spev a kultúru. Umeniu sa síce nechcem venovať profesionálne, ale vždy keď ma niečo ťaží, alebo naopak som šťastná tak si rada zaspievam a zlepším si tým náladu.

 

8. ČČo by si chcela študovať po strednej škole?

Na túto otázku viem odpoveď už odmalička. Medzinárodné vzťahy a diplomacia. Narodila som sa v Holandsku a často sme chodili s mamou  na Slovenskú ambasádu v Haagu na meeting-y pre Slovákov žijúcich v zahraničí. Veľmi som si to tam obľúbila, najmä ľudí, ktorí tam pracovali. Odvtedy ma tento smer veľmi fascinuje, i keď sa mnoho ľudí čuduje, prečo nechcem ísť na veterinu. J

 

9. NNa záver, čo by si odkázala nádejným „handlerom“?

 

Hlavne to netreba zavesiť na klinec po prvej prehre, lebo ako zvyknem hovoriť každému kto začína, aj mne trvalo vyše roka kým som sa dopracovala k prvým úspechom. Je to všetko o skúsenostiach, najlepšie tých vlastných.

 

 

Článok vyšiel v regionálnych novinách MY - týždeň na Pohroní - 3.3.2014

http://levice.sme.sk/c/7121825/junior-handlerka-zviditelnila-levice-aj-slovensko.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?